Breaking News
 |  | 

Medycyna i zdrowie

Warzywa i owoce – dlaczego są podstawą piramidy żywienia?

img-responsive

Jesteś tym czym jesz mówi stare przysłowie i jest w tym porzekadle wiele mądrości. Nasze nawyki żywieniowe mają wpływ nie tylko na wagę, ale i stan skóry, włosów, zdrowia i samopoczucia. Aby cieszyć się dobrym stanem zdrowia i ładnym wyglądem trzeba jeść zdrowo. Oznacza to, że podstawą naszej diety powinny być warzywa i owoce. Dlaczego?

Źródło składników odżywczych

Nasz organizm potrzebuje witamin i minerałów. Są one niezbędne do przeprowadzania wielu procesów w organizmie i wspierania naszych narządów. Ich główny, i najbardziej naturalnym dla nas źródłem są właśnie warzywa i owoce. Składniki te, mimo tego jak bardzo ważne są dla nas nie odkładają się w naszym organizmie. Dlatego musimy codziennie mu je dostarczać.

Kiedy i ile?

Owoce i warzywa w diecie codziennej muszą w sumie pojawiać się pięć razy. Dokładniej owoce dwa razy dziennie, najlepiej do południa, a warzywa mogą w każdym z pięciu posiłków. Z czego to wynika? Owoce zawierają dużo cukrów. Nasz organizm lepiej je trawi rano, kiedy musimy się rozbudzić i zacząć funkcjonować. Warzywa zaś zwykle zawierają więcej błonnika, który może pomóc nam trawić pokarmy zjedzone w ciągu dnia. Dodatkowo warzywa są mniej kaloryczne od owoców, więc bez strachu o wagę, możemy jeść ich więcej.

W jakiej formie jeść owoce i warzywa?

Najlepiej większość warzyw jeść na surowo. Przykładowo w formie sałatek, surówek, w kanapkach, czy jako zdrowe przekąski. Jednak są warzywa, które dopiero po ugotowaniu są jadalne, na przykład ziemniaki, bataty czy grzyby. Tu nic innego jak poddać im obróbce termicznej nie możemy zrobić. Co ciekawe, są też warzywa, które na skutek gotowania zyskują. Takimi produktami są pomidory, marchewki oraz dynia.
Owoce lepiej jeść na surowo lub w formie świeżo wyciskanych soków. Wtedy mają najwięcej składników odżywczych. Gotowych soków raczej powinniśmy unikać. Nie dość, że zawierają mniej witamin to są dodatkowo dosładzane. W wyniku tego bardziej nam szkodzą i pomagają. To samo tyczy się kupnych suszonych i kandyzowanych owoców. Nie można ich uznawać za bardzo zdrowe źródło witamin.

Podsumowując

Owoce i warzywa w diecie pełnią ważną rolę. Bez nich nasz organizm nie może funkcjonować. Brakuje nam wtedy witamin i innych składników odżywczych, które tak naprawdę trudno zapewnić sobie suplementami diety.

warzywa-i-owoce-dlaczego-sa-podstawa-piramidy-zywienia

ABOUT THE AUTHOR