Breaking News
 |  | 

Medycyna i zdrowie

Czy słodycze mogą być zdrowe?

img-responsive

Słodycze to wspaniały sposób na poprawienie sobie humoru, sprawienie drobnej przyjemności sobie i bliskim. Jedna należy pamiętać, aby nie spożywać ich zbyt wiele, gdyż nadmiar cukru nie będzie odpowiedni dla naszego zdrowia. Nadmiar cukru może prowadzić do cukrzycy oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu. Jakie zatem słodycze będą najlepszym wyborem dla naszego zdrowia?

Zdrowe słodycze

Polecany jest jabłecznik z ugotowanej kaszy jaglanej, ponieważ ze względu na zawartość owoców oraz kaszy jaglanej, ten przepis będzie bardzo zdrowy. Kasza sama w sobie posiada dużo witamin oraz jest bardzo sycąca, nie powodując jednocześnie dużego wyrzutu insuliny. Inny ciekawy przepis to brownie z cukinii. Aby je wykonać należy zetrzeć całą cukinię na tarce. Tak przygotowaną cukinię można połączyć z mąką, kakao i proszkiem do pieczenia. Atutem tego ciasta jest fakt, że cukinia zatrzyma w nim wilgoć. Zatem nie będzie to wysuszony placek, tylko smaczne i wilgotne ciasto. Smak cukinii nie będzie wyczuwalny, to warzywo samo w sobie nie zawiera zbyt dużo smaku, a w połączeniu z kakao smak warzywny zniknie w zupełności. Na taki wypiek można położyć krem z kokosa lub ze śmietany, aby jeszcze bardziej urozmaicić smak ciasta. Wierzch kremu można udekorować świeżymi malinami, aby było jeszcze bardziej bogate w witaminy.

Ilość spożywanego cukru i słodyczy

Pamiętaj, aby ilość słodyczy, jaką spożywasz nie była zbyt duża. Jeden kawałek zdrowego ciasta z przepisów powyżej w zupełności wystarczy jako porcja dzienna. Lepiej nie sięgać po czekolady czy inne słodycze dostępne w sklepach, ponieważ są one ciężko strawne, a zawarty w nich cukier występuje w ilościach niemalże uzależniających. Najlepszym wyborem są ciasta i ciastka własnego wypieku. Można również samodzielnie przygotowywać batoniki i cukierki, które zaspokoją nasz głód cukrowy. Zalecana jest także aktywność fizyczna i uprawianie sportu, aby móc spalić cały spożyty cukier w trakcie ćwiczeń kardiologicznych lub siłowych.

 

czy-slodycze-moga-byc-zdrowe

ABOUT THE AUTHOR